آیا شما خوشبین هستید ؟

خوش بینی هم راه دارد!

optimism

خوشبختانه عادتهای فراگرفته شده می توانند به فراموشی سپرده شوند. تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که خوش بینی مهارتی است که هر انسانی می تواند به خوبی آن را فرا گیرد. در اینجا یک برنامه چهار مرحله ای توصیه می کنیم که به شما کمک می کند تا مثبت بیندیشید:

۱) با افکار منفی مبارزه کنید ، فرض کنید با تأخیر به محل کار خود رسیده اید، پیش از آنکه خود را سرزنش کنید و بگویید : ” من همیشه دیر می رسم ” از خود ارزیابی دقیق و درستی داشته باشید. سعی کنید به خاطر بیاورید آخرین باری که با تأخیر به محل کار خود رسیدید ، چه زمانی بود ؟ دیروز؟ نه ، هشت هفته پیش. آیا تأخیر شما به این دلیل بود که خواب ماندید و از جدا شدن از تخت خواب تنبلی کردید؟ یا اینکه پسر نوجوان شما دیشب باک بنزین را خالی کرده و شما مجبور شدید برای پر کردن باک ماشین به پمپ بنزین بروید ؟

بدترین فیلم نامه را تصور کنید که برخلاف انتظار بهترین فیلم را در پی داشته باشد؛ شما آه و ناله می کنید که ” من حتما ً اخراج خواهم شد ” ، اما شاید رئیس شما هم در ترافیک گیر کرده باشد و حتی دیرتر از شما به محل کار برسد. در مرحله بعد، سناریویی را که احتمال وقوعش بیشتر است مجسم کنید: همچنان که شما با دستپاچگی و به سرعت به سمت میز کار خود می روید، رئیس با اخم و عصبانیت به شما نگاه می کند. دستپاچه کننده و باعث شرمندگی است اما کشنده که نیست ! در نتیجه به فکر یافتن یک راه حل باشید . یا در وقت صرف نهار هم کار کنید یا چند دقیقه زودتر خانه را ترک کنید تا در صورت تأخیرهای پیش بینی نشده، فرصت کافی در اختیار داشته باشید.

۲) برنده بودن را تمرین کنید ، در امتحانات افرادی که تصور می کنند نتیجه خوبی خواهند گرفت و موفق خواهند بود، بسیار بهتر از آنانی که از خود انتظار مردود شدن دارند عمل می کنند. اگر برای امتحانی که در پیش دارید، احساس نگرانی می کنید، پیش از روز امتحان، خود را مجسم کنید در حالی که سر جلسه امتحان نشسته اید و برگه امتحان در مقابلتان قرار دارد و شما با یاد خدا و کمک خواستن از او شروع به خواندن سوالات می کنید و به خوبی به آنها پاسخ می دهید. در هنگام مواجهه با صحنه ی واقعی، این تمرین فکری به شما اطمینان و نیروی اراده خواهد داد.

۳) به خودتان اعتبار و ارزش بدهید ، به موفقیت های خود در گذشته اعتراف کنید. اتفاقات خوبی را که برای شما بوجود آمده ، بعنوان نتیجه ی تلاشهای خودتان تجزیه و تحلیل کنید. عکس هایی که در تعطیلات گرفتید عالی بودند نه به این دلیل که دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود، بلکه بخاطر مهارت شما در زمینه نور و ترکیب اجزای صحنه. مهمانی شما در فضای باز موفقیت آمیز بود ، نه به این دلیل که فقط هوا خوب بود، بلکه بخاطر تدارک خوب و مهارت های اجتماعی شما بوده است.

از موفقیت های خود تجلیل کنید ( موفقیت های خود را جشن بگیرید) : ” من قفل در را تعمیر کردم بدون اینکه مجبور باشم از نجار کمک بگیرم، حالا من به شیوه ی جدیدی با خودم رفتار می کنم”

احساس افتخار و مباهات ، نسبت به کمالات و فضایل خود ، برای شما یک احساس خود ارزشی می سازد.

۴) برای خود هدف تعیین کنید ، دقیقا ً تعیین کنید که قصد دارید چه کاری انجام دهید. مثلا ً متعهد شوید که هفته ای یک بار به صورت داوطلبانه در مؤسسات خیریه فعالیت کنید. هدفهای بزرگ را به هدفهای کوچکتر تقسیم کنید، تا زیر بار سنگین وظایفتان فلج نشوید. با دستیابی به هر هدف اولیه، شاهد یک پیشرفت خواهید بود. شما در مورد آنچه در آینده اتفاق می افتد، احساس انرژی و هیجان خواهید داشت و این ، نشانه و قدرت یک انسان خوش بین است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *